آینده از آن مظلومین تاریخ...
ما غیر از خدا کسی را نداریم!
قالب وبلاگ
(خصوصیات منحصر به فرد بسیج دانشجویی و مزیتهای آن نسبت به سایر تشکل های دانشجویی)

نهاد بسیج اندکی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل و در سالهای آخر عمر مبارک حضرت امام(ره) و با تدبیر ایشان فرمان تشکیل بسیج دانشجو و طلبه صادر گردید.
از آن به بعد این تشکل که مولود انقلاب اسلامی و تدبیر ولایت مطلقه فقیه بود در عرصه دانشگاه ها به فعالیت پرداخت و به جستجوی آرمان های انقلاب اسلامی و مطالبه ی آن از مسئولان بود. حجم گسترده فعالیتها، تنوع اقدامات و اثرگذاری آن در سطح دانشگاه های کشور همواره باعث شد تا هجمة مخالفان و دشمنان انقلاب اسلامی به سوی این نهاد دانشجویی و انقلابی روانه شود و کارشکنی ها، تخریب ها و توطئه های آنان ادامه یابد؛ اگرچه که بسیج دانشجویی با صلابت و استقامت به مسیر خود ادامه می داد.

حضور بسیج در سطح دانشگاه ها هیچگاه به معنای نفی تشکل های دانشجویی نبوده و نیست، بلکه به عنوان عاملی محرک برای رشد و هم افزایی تشکل های دانشجویی بوده و هست. همکاری بسیج با اتحادیه ها و انجمن های دانشجویی دیگر به منظور بسط و توسعه ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی در حوزه های گوناگون علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... خود مؤید این مطلب است.

اما در هر صورت بسیج دانشجویی از ابتدای تأسیس خود مورد لطف و مهربانی رهبران جمهوری اسلامی بوده و با توصیه های آن بزرگواران به حرکت در مسیر خود ادامه می داده است. در این مطلب تلاش شده تا به دلایلی برای لزوم ساماندهی فعالیت های دانشجویی در نهاد بسیج دانشجویی اشاره شود که وجه ممیزة آن از سایر تشکل های دانشجویی است.
بی تردید این مطلب بیانگر یکی شدن تشکل های دانشجویی و گرد آمدن همه ی آنها تحت نام بسیج نیست چرا که این مسئله نه مورد تأیید رهبر معظم انقلاب است و نه امکانپذیر است، بلکه تنها بدنبال بیان اهمیت و ضرورت فعالیت در بسیج دانشجویی در سطح دانشگاه هاست...

بقیه را در ادامه مطلب بخوانید...

اکنون به ذکر این دلایل می پردازیم:


1.    تقدس ذاتی بسیج: بسیجی‌ بودن‌ مایه ی افتخار، سرافرازی‌ و سربلندی‌ نزد پروردگار است.( فرمانده بسیجیان: 8/9/1374) بسیج مجموعه ای مقدس، مولود انقلاب اسلامی و پرورش یافته ی حضرت روح الله و امام خامنه ای است که تشکیل آن از برکات و الطاف خداوند بوده است. امام خمینی (ره) در پیام خویش به بسیجیان در پایان دوران افتخار آمیز دفاع مقدس در دوم آذرماه 1367 فرمودند: «تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.»( صحیفه امام، ج 21، ص 194)
2.    اتصال به مقام ولایت فقیه: مهمترین رمز موفقیت و ماندگاری بسیج و بسیجیان اتصال به کانون مشروعیت نظام یعنی مقام ولایت مطلقه فقیه است. نهاد بسیج در سلسله مراتب خود به فرماندهی کل قوا و رهبری نظام می رسد، چیزی که مایه ی عدم انحراف و ثبات قدم او می شود و ویژگیِ بی نظیری که سایر تشکل های دانشجویی از آن بی بهره اند.
3.    بسیج بازوی پرتوان ولی امر و امامت امت است، بر این باور ثابت قدم خواهد ماند، ملامت ملامت گران و سرزنش خناسان در عزم و اراده آنان تأثیر نمی گذارد، خستگی نمی شناسد، بارهای بر زمین مانده را بر دوش می کشد، در هر میدانی که نیاز به حضور او احساس شود سر از پا نشناخته حضور هوشمندانه و مؤثر پیدا می کند، بسیجی اهل خطر است و غبارها را از چهره انقلاب و انقلابیون پاک می کند، بسیج خار چشم دشمنان و ایادی وابسته به استکبار است و با بینش و بصیرت فافذ خویش قله های ترقی را می پیماید و گام به گام با ولی امر و مقتدای خویش، مقام معظم رهبری حرکت می کند.
4.    بسیجی بودن رهبران جمهوری اسلامی: رهبران جمهوری اسلامی همواره بر بسیجی بودن خودشان تأکید و افتخار می کرده اند و کسانی که می خواهند به آن بزرگواران تمسک پیدا کنند راه آنان را ادامه می دهند. حضرت امام(ره) می فرمود:«من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند، چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام»( صحیفه امام، ج 21 ،ص 196ـ194)
حضرت امام خامنه ای هم می فرمایند: «من هم افتخار مى‏كنم كه یك بسیجى باشم. به عنوان یك بسیجى، هرجا كه انقلاب به وجود من نیاز داشته باشد، حاضرم خدمت كنم. همه باید به این عضویت افتخار كنیم؛ چون اساسی ترین كار انقلاب را بسیج انجام مى‏دهد.»( فرمانده بسیجیان: 6/4/1368)
5.    اهدافِ بسیج، اهدافِ جهانیِ انقلاب اسلامی است: افق نگاه آن به اهتزاز درآوردن پرچم «لا اله الا الله» در قله های جهان است و به تعبیر امام خمینی(ره) الگویی براى تمام مستضعفین جهان و ملتهاى مسلمان عالم است.( صحیفه نور، ج‏12، ص: 161) در هرجائی كه اسلام به آن نیازمند است و جمهوری اسلامی نسبت به آن احساس نیاز می كند، نیروی بسیج می تواند در آنجا حضور پیدا كند. هر جائی كه جای حضور - حضور مردمی و حضور نیروی انسانی فعال و پرانگیزه - است، آنجا جای بسیج است.
6.    کیفیت عظیم، تنوع و همه جانبگی بسیج در ابعاد مختلف: «پدیده‏ ى بسیج و تشكیل این نیروى عظیمِ معجزiه گون، استثنایى و كم‏ نظیر است. بسیج، حقیقتى شبیه افسانه ‏هاست. براى كسانى‏ كه با متن واقع بسیج آشنایى ندارند، تصور چنین حجم پُركیفیت عظیمى با این تنوع و همه‏ جانبگى، آسان نیست. بسیج مرز سِنى نمى ‏شناسد؛ جوانهاى كم سال تا پیران كهنسال در آن شركت دارند. بسیج مرز جنسى نمى‏ شناسد؛ زن و مرد در آن حضور دارند. بسیج مرز صنفى و مرز جغرافیاى و قومى نمى‏ شناسد؛ همه‏ ى اقوام ایرانى، همه‏ ى اصناف گوناگون ملى در سطوح مختلف فكرى از انسانهاى نخبه ‏ى برجسته ‏ى ممتاز در میان اهل علم و دانشجویان تا جوانهاى فعال و پُرشور صحنه‏ هاى دیگر، همه در بسیج جمع‏ اند.( بیانات فرمانده بسیجیان در میدان صبحگاه ستاد نیروى مقاومت بسیج‏2/6/84)» در حقیقت «بهترین نیروهای ما، پاك‍یزه ‌ترینِ نیتهای جوانان ما، پاكترین و پاكدامن‌ ترین عناصر جوان ما در بسیج می توانند حضور پیدا كنند و متشكل شوند.»(فرمانده بسیجیان 14/2/1387)
7.    بسیجیان مظهر عشق و ایثارند: امام خمینی (ره) که همواره علاقه و دلبستگی سرشار خویش را نسبت به بسیج و بسیجیان در مقاطع مختلف بطور شفاف و صریح بیان داشته اند، در این زمینه فرمودند: «در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب، خصوصاً جنگ، بودند نهادها و گروههای فراوانی که با ایثار، خلوص، فداکاری و شهادت طلبی در این کشور، انقلاب کردند ولی حقیقتاً اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه دهیم، چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهد بود» (صحیفه امام، ج 21 ،ص 196ـ194)
8.    «مكتب بسیج، مكتب مجاهدت معنوى و مخلصانه است. این مجاهدت، براى ملت و كشور و بالاتر از همه براى دین خدا و سرافرازى پرچم آزادگى اسلامى در همه‏ى دنیاست. این مجاهدت خطراتى دارد. بالاترین خطر براى انسان، جان باختن است. در مكتب بسیج، نام این جان باختن «شهادت» است. شهادت بالاترین ارزش عاشورایى انسان و بالاترین ارزش در معیار ارزش‏هاى معنوى است. ( بیانات فرمانده بسیجیان 2/6/84)»
9.    تربیت یافتگان بسیج رستگارند؛ امام راحل (ره) پایه گذاری بسیج را شجره طیبه نامیدند و شکوفه ها و خروجی آن را به مدرسه عشق و مکتب شاهدان تعبیر نمودند، بسیج بهترین مأمن برای تربیت جوانان و نوجوانان است، کادرسازی، فرهنگ سازی، انتخاب الگوی کارآمد و صحیح برای مشارکت در عرصه های سرنوشت ساز کشور به نحوی اطمینان بخش در این ساز و کار مقدس صورت می پذیرد.
امام راحل (ره) در این راستا فرمودند: «بسیج، شجره طبیه و درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت حدیث عشق می دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروان آن بر گلدسته های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده اند، بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. بسیج لشکر مخلص خداست.»(صحیفه امام، ج‏21، ص: 194)
10.    بسیج پشتوانه انقلاب اسلامی است، این پشتوانه را باید روز بروز تقویت کرد و شائبه های تضعیف و مخالفت با آن را می بایست هوشیارانه دفع نمود. امام راحل (ره) فرمودند: «بسیج مستضعفان که به حق پشتوانه انقلاب اسلامی است به کوشش ارزنده خود ادامه داده و به حمدالله با همت جوانان برومند و داوطلبانه، گروه میلیونی رزمنده را تربیت و امید آن است که با شرکت فعال قشرهای منظم و شور و شوقی که در جوانان از برکت اسلام مشاهده می شود ارتش بیست میلیونی که نگهبان جمهوری اسلامی و کشور عزیز از شر جهانخواران متجاوز است، تحقق یابد»( صحیفه امام، ج 15، ص 386)
اگرچه «بسیج مظلوم است، ولى مقتدر است، نافذ است، اثرگذار است؛ این اثرگذارى باقى خواهد ماند و باید این را روزبه‌روز خود عناصر بسیجى و مجموعه‌هاى بسیجى تقویت و عمیق‌تر كنند. تا بسیج هست، نظام اسلامى و جمهورى اسلامى از سوى دشمنان تهدید نخواهد شد؛ این یك ركن اساسى است»(فرمانده بسیجیان: 4/9/1388)
11.    بسیج جهانی پرچمدار مقابله با ظلم و بی عدالتی: در اندیشه بنیانگذار انقلاب اسلامی، بسیج مرز نمی شناسد، بسیج آرام و قرار ندارد، بسیج پرچم مقابله با استکبار و استبداد را بر دوش می کشد، بسیج باید عزم راسخ و همت بلند داشته باشد و چشم انداز آن نجات بشریت و سرکوبی استکبار است. امام راحل (ره) در این خصوص فرمودند: «بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست باید هسته های مقاومت در تمامی جهان بوجود آید و باید در مقابل شرق و غرب ایستاد»(صحیفه امام، ج‏21، ص: 195)
بسیج در چنین فرهنگ و گفتمانی آمادگی کامل را برای حفظ انقلاب و حراست از دستاوردهای حیاتبخش و انسان ساز انقلاب اسلامی دارا می باشد، آغوش پر مهر و محبت خویش را با اخلاص و صداقت برای جذب و تربیت نوجوانان و جوانان باز نگه داشته و صلح و صفای خویش را با آنان تقسیم می کند. بسیج بهترین الگو برای مشارکت در عرصه های سرنوشت ساز کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، علمی و... می باشد. بدیهی است ایفای چنین نقشی منوط به داشتن بصیرت و آگاهی و هوشیاری عمیق و همه جانبه است.
12.    بسیج عامل نجات کشور: تأسیس بسیج با صدور فرمان امام خمینی (ره) ماه‌ها پیش از آغاز جنگ تحمیلی و در تاریخ 4/9/58 در شرایطی تحقق یافت که اصل انقلاب ثبات و استقرار نظام جمهوری اسلامی در معرض تهدید قرار داشت و این تهدیدات محدود در عرصه های نظامی نبود بلکه تهدیدات و خطرهایی همه جانبه را به تصویر می کشید. با این توصیف حضرت امام (ره) فرمودند: «باید ما همه قوایمان را مجتمع کنیم برای نجات دادن یک کشور، باید اگر مسائلی بر ایمان پیش بیاید، هر چه هم سخت باشد، تحمل کنیم»( صحیفه امام ، ج 11 ،ص 120)
13.    بسیج سپر دفاعی کشور در برابر استکبار: تاریخ تحولات انقلاب اسلامی بیانگر این واقعیت است که سازمان بسیج، پس از تسخیر لانه جاسوسی امریکا در تهران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، به فرمان رهبر کبیر انقلاب تأسیس گردید( با گذشت کمتر از یکماه از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و در پنجم آذرماه 1358 با فرمان امام خمینی (ره))، زمانی که ابعاد و عمق توطئه های استکبار جهانی برای سلطه بر ملتهای منطقه بویژه ملت بزرگ ایران بیش از پیش آشکار شده و شیطان بزرگ که از دست جوانان انقلابی کشور به شدت زخمی شده بود عزم خویش را در هجمه و فشار همه جانبه بر کشور جزم نموده و سودای براندازی نظام را در سر می پروراند در چنین فضایی تشکیل بسیج در واقع انسجام بخشی به تمامی توانمندیها و دارایی هایی کشور در برابر فتنه گری استعمارگران قلمداد گردید. بسیج تاکنون این نقش را بخوبی ایفا نموده است و ماندگاری و سربلندی و امنیت و اقتدار همه جانبه کشور دلیلی گویا به این مدعا می باشد و در آینده نیز سپر دفاعی کشور و عامل به شکست کشاندن توطئه ها و خنثی کردن فتنه ها و شیطنت های استکبار جهانی و ایادی آن خواهند بود. «بسیج در میدان دفاع مقدس از خود حركتى نشان داد كه براى دنیا شگفت‏آفرین بود. حضور بسیج در میدان ‏هاى جنگ و دفاع مقدس، هم به عنوان یك عمل نظامى، و هم به عنوان روحیه ‏دهى به رزمندگان مستقر در سازمانهاى نظامى - یعنى ارتش و سپاه - تأثیرات معجزآسایى داشته است. آن‏جایى كه بسیج بود، روحیه و معنویت هم بود؛ طبعاً ایستادگى و مقاومت هم بود و بر اثر آن همه، پیروزى هم نصیب مى‏ شد. ( بیانات فرمانده بسیجیان: 2/6/84)»
14.    تفکر بسیجی عامل دفع توطئه ها: اگر بر كشورى نواى دلنشین تفكر بسیجى طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید و الّا هر لحظه باید منتظر حادثه ماند.( صحیفه نور، ج‏21، ص: 197)
15.    نیاز انقلاب اسلامی به مدیریت بسیجی ها: شما در جنگ تحمیلى نشان دادید كه با مدیریت صحیح و خوب مى‏توان اسلام را فاتح جهان نمود. شما باید بدانید كه كارتان به پایان نرسیده است، انقلاب اسلامى در جهان نیازمند فداكاریهاى شماست... حضور شما در صحنه‏ ها موجب مى‏شود كه ریشه ضد انقلاب در تمامى ابعاد از بیخ و بن قطع گردد. ( صحیفه نور، ج‏21، ص: 197)


16.    بیداری جوانان در کشورهای اسلامی الگو گرفته از بسیج: بسیج براى جوانان، شورآفرین است؛ براى دوستان، امیدآفرین است؛ براى دشمنان، بیم‏آفرین است. امروز اگر شما جلوه ‏هاى زیباى پُرشور حضور جوانان را در صحنه‏ هاى پُرخطر فلسطین و لبنان مشاهده مى‏كنید، این الگوگیرى از بسیج است. امروز اگر بیدارى جوانان دانشجو را در سرتاسر دنیاى اسلام مى‏بینید، این الگوگیرى از بسیج است.( بیانات فرمانده بسیجیان: 2/6/84)»
17.    بسیج یعنی احساس آمیخته‏ ى با عقلانیت: «بسیج یعنى حركت عظیم ملت ایران، همراه با آگاهى؛ احساس آمیخته‏ ى با عقلانیت؛ حركت و عمل آمیخته ‏ى با مبناى فكرى؛ عمل گرایى همراه با آرمان گرایى و دیدن افق هاى دوردست؛ اینها مجموعه یى است كه ذهنیت و هویت بسیج را تشكیل مى‏دهد. ( بیانات فرمانده بسیجیان:  2/6/84)»
18.    ضدیت و مخالفت دشمنان با بسیج: «از اول انقلاب تا امروز، بسیج خار چشم دشمنان بوده؛ چه دشمنان داخلى و چه دشمنان خارجى. همیشه بسیج مورد تهاجم لفظى و عملى دشمنان قرار داشته است. سمپاشى و لجن پراكنى علیه بهترین جوانان این كشور كه در صفوف بسیج مستقرند، مخصوص یك دوره از دوره هاى پس از انقلاب نیست؛ از اول بوده، تا امروز هم بوده است؛ خواهد بود؛ بعد از این هم خواهد بود. البته دشمنان موفقیت هاى بسیج را مى‏بینند. ( بیانات فرمانده بسیجیان: 2/6/84)» در نتیجه وجود و فعالیت بسیج برای دشمنان خطرساز است و همین مسئله دلیلی محکم بر حمایت از بسیج و تمرکز دانشجویان انقلابی در این نهاد است.
19.    نظارت چند وجهی(دورن سازمانی و برون سازمانی): در مجموعه بسیج، نظارتی در چند بُعد وجود دارد که مانع هرگونه لغزش و انحراف این نهاد از مسیر مستقیم انقلاب اسلامی می شود. از یک سو نهادِ بسیج متصل به ارگانی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که مستقیماً زیر نظر رهبری فعالیت می کند و بسیج دانشجویی نیز تحت مدیریت فرماندهانی گام بر می دارد که امتحان پایداری و استقامت خود را در سال های جنگ به خوبی پس داده اند. از سوی دیگر نظامی نبودن بسیج دانشجویی با حضور افراد متفکر و دغدغه مند اجازه نمی دهد تا مسئولان در آن از راه درست کج شده و مسیر اشتباه را بپیمایند.


پــــــــــــــــــــــــی نوشت
:
+این مطلب به مناسبت سوم خرداد، سالروز حماسه بسیجیان منتشر می شود.طبقه بندی: بازخوانی اندیشه امام، راه اینجاست...، فکر نوشت، رخدادهای روزانه،
برچسب ها: بسیج دانشجویی، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)، تفکر بسیجی، مدیریت بسیجی، نهاد مقدس، شجره طیبه، انقلاب اسلامی، امام روح الله، امام خامنه ای، مخالفان بسیج، تشکل های دانشجویی، 19 دلیل، حضور در بسیج، عضویت در بسیج، عامل دفع توطئه، نظارت چند وجهی، سوم خرداد، حماسه بسیجیان، اتصال به مقام ولایت فقیه، بسیج؛ افتخار رهبران انقلاب اسلامی، تقدس ذاتی بسیج، همه جانبگی، ذوابعاد بودن بسیج، بسیج پشتوانه کشور، بسیج سرمایه انقلاب، بسیج عامل نجات کشور، بسیج سپر دفاعی کشور، الگوی بیداری اسلامی،
[ پنجشنبه چهارم خردادماه سال 1391 ] [ 09:42 قبل از ظهر ] [ محمد سلیمانی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ما مظلومین همیشه ی تاریخ، محرومان و پابرهنگانیم. ما غیر از خدا کسی را نداریم و اگر هزار بار قطعه قطعه شویم، دست از مبارزه بر نمی داریم...
حضرت روح الله (ره)
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ایران رمان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic