تبلیغات
آینده از آن مظلومین تاریخ...

آینده از آن مظلومین تاریخ...
ما غیر از خدا کسی را نداریم!
قالب وبلاگ

دیشب در یک میهمانی به  یکی از مسئولان نظام برخورد کردم . بعد از کمی خوش و بش و احوال پرسیِ خودمانی از صحبتهای اخیرش در مورد رحیم مشایی انتقاد کردم. ایشان که در هفته گذشته در مورد سخنان مشایی در جمع ایرانیان خارج کشور مصاحبه ای کرده بود، گفته بود که سخنان وی موجب ابراز خشنودیِ وهابی های عربستان شده بود و آنها ابراز خشنودی کرده بودند از اظهارات یک مقام ایرانی در مورد مکتب ایرانی. وی با اشاره به سمت های دولتیِ مشایی از وی خواسته بود که از مناصبش استعفا بدهد و در مورد مسائل تخصصی و کارشناسی اسلام اظهار نظر نکند.

اول از ایشان پرسیدم که آیا صرف اظهار نظر کردن در مورد مسائل دینی و اسلامی ایرادی دارد (که یکی از ادله ی اساسی مخالفان این است) و ایشان در پاسخ گفتند خیر! مدتها برایم سئوال بود که چرا مخالفین مشایی دائم می گویند که تو در مورد مسائل دینی سخنی مگو! و سخن گفتن در این باره را مخصوص روحانیت و حوزه می کنند در حالیکه در هیچ کجای شریعت اسلام نیامده که تنها " روحانیون "در مورد مسائل دینی و شرعی اظهار نظر کنند. البته به مردم توصیه شده که برای کسب معارف اهل بیت و حل مشکلات مستحدثه به عالمان دینی مراجعه کنند ( بر مبنای روایت ِ فارجعوا الی رواۀ احادیثنا) اما هیچ کسی از بیان آنچه که از دین فهمیده، منع نشده! این مسئله که امروز بشدت از طرف حوزه و مراجع تقلید مطرح می شود نشان از خطری دارد که در آینده می تواند گریبانگیر شریعت گردد. اگر تنها آنچه که عالمان حوزوی از دین می فهمند بخواهیم شریعت را تبیین کنیم تنها باید صورت مورد پذیرش آنها را قبول کنیم. چه کسی گفته که روحانیت درک صحیح و درستی از دین دارند؟ چه کسی گفته که حوزه فهم جامعی از شریعت دارد؟ براستی فهمِ زوایای پنهان دین که در لابلای مسائل علمی و تخصصی پنهان شده کار چه کسی است؟ آیا امروز حوزه در همه مسائل اجتماعی و علمی ورود دارد؟ آیا نیاز مردمان امروزی را می تواند بر اساس دین و مشکلات ناشی از تمدن امروز حل نماید؟ اصلاً چقدر از نیاز امروز مردم و مشکلات دینی آنها آگاه است؟

مشکل امروز حوزه این است که از نیاز مردمان امروز آگاهی ندارد و در مقابل آن دسته از مسائل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... که جامعه با آن مواجه است راه حل و چاره ای ندارد! مشکلاتی که در حوزه اقتصاد و بانکداری اسلامی سالهاست با آن مواجهیم هنوز هم فهمیده نشده چه رسد به یافتن راه چاره! در حوزه ی حقوق و مسائل تقنینی نیز وضعیت همینگونه است. قانون در بسیاری از مواردی که به تازگی برای جوامع پیش آمده ساکت است چون فقه هنوز به پویایی کامل نرسیده است! در مورد جرایم سایبری، حقوق موءلفان و ناشران، قانون مجازات اسلامی ومدنی هنوز ابهامات زیادی مطرح است که هیچ کس پاسخگوی آنان نیست! تکلیف حوزه چیست؟ وظیفه ی ما چیست؟ آیا باید منتظر بمانیم تا آنان در این باره اظهار نظر کنند(آنگونه که سالها و قرن هاست منتظریم!!) یا خود رخوت و سستیِ حوزه را بشکنیم و در این زمینه فعال شویم؟ امروز حوزه علاوه بر آنکه خود در مورد مسائل دینی و عقیدتی سکوت کرده دیگران را نیز به سکوت فرا میخواند و از افراد مختلف می خواهد که اظهار نظری نکنند!!

این مسئله یادآور اقدامات کلیسا و دستگاه روحانیت مسیحی در مواجه با دانشمندان و عالمان است در قرون وسطی! و همین نحوه ی برخورد منجر به وقوع پروتستانتیسم مسیحی گردید و حرکتی ضد دینی را در اروپا بوجود آورد. فضایی بوجود آمد که گویی دین مانع رشد و توسعه است. دین مخالف پیشرفت علم و دانش است و این خطری یس عظیم است که اگر امروز حل نگردد در آینده منجر به پروتستانتیسم اسلامی خواهد شد!

آنچه که آن مسئول نظام در این باره اشاره بدان کرد که بحق هم می باشد این بودکه افراد با توجه به شخصیت های حقوقی و حقیقی خود باید سخن بگویند. ممکن است هرکسی بتواند با توجه به شخصیت حقیقی خودش هر سخنی بگوید اما با توجه به شخصیت حقوقی خود جایز به اظهار نظر در مسائل مختلف نباشد. اهمیت این مسئله در جایی رخ می نماید که افراد اظهار نظری اشتباه کنند و یا به موضوعی مورد اختلاف و شبهه دامن بزنند که آنگاه بذر اختلاف و تفرقه در جامعه رشد می کند و در این بستر فرصت گفتگوهای عالمانه و دقیق گرفته می شود.

در ادامه ایشان به برخی اقدامات مشایی در مناصب دولتی اشاره کردند و از فعالیتهای پنهان وی پرده برداشت تا علت مخالفتش را بیشتر روشن کند که صحبتهای تفصیلی را به آینده موکول کرد.

در ادامه ی صحبتم با این شخصیت که از اطرافیان حضرت آیۀ الله مهدوی کنی است در مورد نامه بسیجای دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام به مراجع پرسیدم و اظهارنظری که آیۀ الله مهدوی کنی در این مورد کرده بودند پرسیدم که ایشان ضمن تایید این حرکت گفتند: در جلسه ای بودیم با حضور ایشان (آیۀ الله مهدوی کنی) که به نامه ی بسیج اشاره شد و ایشان ضمن حمایت از این حرکت به حضار گفتند: "چه اشکالی دارد؟ مگر ما در جوانی از اینگونه کارها نکردیم؟"

این موضع گیری نشان از این دارد که آیۀ الله مهدوی در داخل دانشگاه ضمن انتقاد از اقدامات دانشجویان اما در جلسات محفلی خود با مسئولان نظام از دانشجویان و فرزندان خود حمایت می کنند.

در این باره البته سخنان دیگری هم هست که در آینده به آن اشاره می کنم. البته در عالم سیاست هیچ گاه نمی توان انتظار داشت که زوایای یک ماجرا به راحتی و در کوتاه مدت مکشوف گردد. همیشه بخشی از حوادث پنهان است که تو دسترسی به آن نداری و نمی توانی اظهار نظر دقیق و کامل بنمایی. پشت این تحلیل ها و اطلاعات مسائلی است که در بین روزنامه ها و سایت ها هیچ گاه به آن پرداخته نمی شود و کمتر کسی است که دسترسی به خبرهای پشت پرده داشته باشد. همین امر توان تحلیل وقایع را دشوار می کند و دست افراد را در شناخت حقیقت امر می بندد.

منتظر باشید...
طبقه بندی: فکر نوشت، رخدادهای روزانه، دل نوشته،
برچسب ها: مشایی، احمدی نژاد، افطاری، همایش ایرانیان خارج کشور،
[ سه شنبه بیست و ششم مردادماه سال 1389 ] [ 01:44 بعد از ظهر ] [ محمد سلیمانی ] [ حقایق ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

ما مظلومین همیشه ی تاریخ، محرومان و پابرهنگانیم. ما غیر از خدا کسی را نداریم و اگر هزار بار قطعه قطعه شویم، دست از مبارزه بر نمی داریم...
حضرت روح الله (ره)
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ایران رمان